TikTok Daha Fazla Yapay Zeka İçeriğini Etiketleyecek

TikTok, üretken yapay zeka kullanımını gösteren bir tür dijital filigran olan içerik kimlik bilgilerini destekleme planlarını duyurdu. Hali hazırda platformun kuralları içerik oluşturucuların yapay zeka tarafından oluşturulan içeriği açıklamasını zorunlu kılıyor. Öte yandan, bu politikanın şirket tarafından uygulanması özellikle de içerik oluşturucular diğer şirketlerin yapay zeka araçlarını kullandığında zorlaşıyor. Şimdi ise TikTok’un yeni otomatik etiketleri bu boşluklardan bazılarını gidermeyi hedefliyor.

TikTok, içerik kimlik bilgilerini destekleyen ilk video platformu olacağını söylüyor ancak birçok şirket teknolojiyi henüz yeni desteklemeye başladığından bu etiketlerin yaygınlaşması biraz zaman alacak.

Yine de içerik kimlik bilgilerinin ve meta verilere dayanan diğer sistemlerin henüz kusursuz olmadığını belirtelim. OpenAI, bir destek sayfasında teknolojinin “sihirli bir çözüm olmadığını” ve meta verilerin “kazara veya kasıtlı olarak kolayca kaldırılabileceğini” belirtiyor. Ek olarak etiketler, eğer insanlar onları okumaya zahmet etmezlerse de işlevini yerine getirmiş olmuyor. TikTok ise bunu da ele alacak bir planı olduğunu söylüyor. Şirket, TikTok kullanıcılarını etiketler ve yapay zeka tarafından oluşturulan “potansiyel olarak yanıltıcı” içerik hakkında eğitmeyi amaçlayan bir dizi medya okuryazarlığı kampanyası için doğrulama kuruluşu MediaWise ve insan hakları kuruluşu Witness ile ortaklık kurdu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x